آرتیشوی خاردار فرزند خاکسپاری فرهاد مدیری

آرتیشوی خاردار: فرزند خاکسپاری فرهاد مدیری مهران مدیری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

حضور بازیگران تکراری هم وقت در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است هست؛ چه آن وقت که ستاره های دهه هشتادی وارد سی

بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

بازیگران تکراریِ سینمای ایران

عبارات مهم : ایران

حضور بازیگران تکراری هم وقت در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است هست؛ چه آن وقت که ستاره های دهه هشتادی وارد سینما شدند و جایگزین ستاره های دهه هفتادی شدند و چه حالا که مفاهیم و الگوی ستاره سازی در سینمای کشور عزیزمان ایران عوض کردن کرده و اشخاص هر لحظه حاضر در صحنه، به ستاره تبدیل شده است اند…

به گزارش هفته نامه چلچراغ، حضور بازیگران تکراری هم وقت در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است هست؛ چه آن وقت که ستاره های دهه هشتادی وارد سینما شدند و جایگزین ستاره های دهه هفتادی شدند و چه حالا که مفاهیم و الگوی ستاره سازی در سینمای کشور عزیزمان ایران عوض کردن کرده و اشخاص هر لحظه حاضر در صحنه، به ستاره تبدیل شده است اند…

شاید یکی از بااهمیت ترین دلایل این اتفاق، شیوه ساختار و فقر محتوای فیلم های ما باشد؛ فیلم های عامه پسندی که فعلا دور دور آنهاست و فعلا گروهی از بازیگران خاص و تکراری جهت بازی در این نوع فیلم ها سهم دارند. در این گزارش آینده شش بازیگر را که هم وقت چند فیلم روی پرده سینما دارند، مرور کردیم. یکی از نکاتی که در این گزارش به آن توجه شده، تکراری و کلیشه ای بودن یا نبودن این بازیگرها در اکران هم وقت فیلم های ارزش است.

جواد عزتی

فیلم های در حال اکران: «آینه بغل»، «خرگیوش» و «لاتاری»

بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

چرا پرکار شده؟
جواد عزتی بازیگر خوبی هست. راحت و راحت بازی می کند و شاید این مسئله، مهمترین علت توجه فیلمسازها نسبت به او باشد. او علاوه بر این که به عنوان صورت بفروش سینمای کمدی آشنا شده، جهت نقش های جدی اش هم بارها از سوی منتقدان مورد تشویق واقع شده است هست. عزتی آخرهای سال گذشته به واسطه بازی در دو فیلم «اکسیدان» و «آینه بغل»، به عنوان پولسازترین بازیگر مرد سینمای کشور عزیزمان ایران در سال 96 آشنا شد.

چرا تکراری نشده؟
عزتی رفتارها و اکت های ثابت و شیرینی در بازی هایش دارد. همین اتفاق موجب شده است مردم با نقش هایش ارتباط بیشتری برقرار کنند و به سمت کاراکترهایش جذب شوند. عزتی در هر سه فیلمی که این روزها بر پرده دارد، متفاوت ظاهر شده است است و هیچ یک از نقش هایش شبیه به هم نیستند.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «تنگه ابوقریب»، «هزارپا»، «پارادایس»، «دو طبقه روی پیلوت» و «ما همه با هم هستیم» اسامی پنج فیلمی هستند که تا آخر سال در سینما و جشنواره فیلم فجر از او خواهیم دید.

حمید فرخ نژاد

فیلم های در حال اکران: «لاتاری» و «تگزاس»

چرا پرکار شده؟
او تا قبل از بازی در فیلم «گشت ارشاد 1» از جمله بازیگران گزیده کار سینما بود که تن به بازی در هر فیلمی نمی داد. بعد از «گشت ارشاد» و «خوب، بد، جلف» به یکباره مسیر گزینش هایش عوض کردن کرد و زیاد به بازی در فیلم های تجاری و بفروش روی آورد؛ تا جایی که پولسازترین بازیگر مرد سینمای کشور عزیزمان ایران لقب گرفت.

چرا تکراری نشده؟
فرخ نژاد در «لاتاری» نقی کاملا جدی بازی کرده و در «تگزاس» به اقتضای فضای فیلم، فقط در حد یک ظاهر ظاهر شده است هست. او از معدود بازیگرانی است که به علت تجربه بازی در نقش های متفاوت بازی هایش به دل مخاطب می نشیند و تکراری نیست.هنوز هم می تواند در قالب نقش هایی مثل فرحانِ «عروس آتش» قرار بگیرد.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «بی حساب»، «دختر شیطان»، «ما شما را دوست داریم زن یایا» و «سمفونی نهم»، هر یک آماده نمایش، یا در حال تولید هستند.

پژمان جمشیدی

فیلم های در حال اکران: «لونه زنبور» و «تگزاس»

حضور بازیگران تکراری هم وقت در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است هست؛ چه آن وقت که ستاره های دهه هشتادی وارد سی

چرا پر کار شده؟
یکی از دلایل مهمی که فیلمسازها از او زیاد استفاده می کنند، کمبود بازیگر طنز در سینماست. او تقریبا در اکثر فیلم های کمدی و بفروش حضور دارد.

چرا تکراری شده؟
نقش های کمدی اخیر او در فیلم های «لونه زنبور» و«تگزاس»، تفاوت زیادی با کاراکترهای قبلی اش ندارد و انگار او در حال تکرار موفقیت قبلی خود در سریال های «پژمان» و «دیوار به دیوار» است.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: دو فیلم «سوءتفاهم» و «من دیوانه نیستم»ش در نوبت اکران قرار دارند. اگر فیلم «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی هم جهت اکران امسال آماده شود، به غیر از «لونه زنبور» و «تگزاس»، با سه فیلم دیگر تا آخر سال بر پرده سینماها حضور خواهد داشت.

محسن کیایی

فیلم های در حال اکران: «لونه زنبور»، «چهارراه استانبول» و «جشن دلتنگی»

چرا پرکار شده؟
محسن کیایی بعد از همکاری های پیاپی با مصطفی کیایی و معروف شدن در سینما به واسطه بازی در فیلم های برادرش، کم کم مسیرش جهت ورود به فیلم های کارگردانان دیگر هموار شدم. بعد از چند تجربه موفق در فیلم های طنز، او حالا به عنوان یکی از مکمل های بانمک و خلاق سینمای کمدی آشنا می شود.

چرا تکراری نشده؟
پس از تجربه بازی در فیلم «بارکد» با ایفای نقش در فیلم «نقطه کور»، جهت نخستین بار در یک اثر درام، کاملا جدی ظاهر شد. گرچه این فیلم یکی از ضعیف ترین آثار کارنامه اش هست، ولی ایفای نقش در همین فیلم بهانه ای شد تا او زیاد به بازی در نقش های جدی و فیلم های درام روی آورد. او در «لونه زنبور» مانند هر لحظه نقش یک جوان بانمک و شوخ طبع را بازی می کند، در «چهارراه استانبول» نقشش تقریبا شبیه کاراکترش در «عصر یخبندان» است و در «جشن دلتنگی» نقش جدی ایفا کرده است.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «ایستگاه اتمسفر»، «آستیگمات» و «در وجه حامل» فیلم هایی هستند که هنوز اکران آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد. او این روزها سریال «ساخت کشور عزیزمان ایران 2» را در حال پخش از شبکه نمایش خانگی دارد.

هادی حجازی فر

فیلم های در حال اکران: «به وقت شام» و «لاتاری»

بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

چرا پرکار شده؟
از هنگامی که بازی اش در «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» حسابی گل کرد و به چشم آمد، فیملسازان جهت بازی در فیلم های ارزش با این مصداق که بازیگر تازه ای با واکنش‌ها و اکت های متفاوت به سینمای کشور عزیزمان ایران اضافه شده است هست، نسبت به او توجه بیش از اندازه ای نشان دادند. هنوز معلوم نیست آیا این بازیگر، اینقدر میان فیلمسازان ما محبوب است و همه از او می خواهند که مدام نقش های قبلی اش را تکرار کند!

چرا تکراری شده؟
او هنوز نتوانسته از قالب نقش هایش در فیلم های «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» بیرون بیاید و همچنان در حال تکرار اکت ها و رفتارهایی است که متعلق به خودش هست. به عنوان نمونه اگر هادی حجازی فر «لاتاری» را با «ماجرای نیمروز» مقایسه کنید، در واقع تفاوت آنچنانی میان این دو نقش احساس نمی کنید و فقط جایگاه و موقعیت این دو نقش با هم تفاوت دارند.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: «دارکوب»، «آستیگمات»، «واسطه» و«شاه کش»، فیلم هایی هستند که تا آخر سال از این بازیگر به نمایش در خواهند آمد. البته در کنار این فیلم ها، سریال «ممنوعه» را هم باید اضافه کرد. این سریال تا چند ماه دیگر با بازی این بازیگر در شبکه نمایش خانگی عرضه خواهد شد.

بابک حمیدیان

فیلم های در حال اکران: «خرگیوش»، «مصادره»، «به وقت شام» و«جشن دلتنگی»

حضور بازیگران تکراری هم وقت در چند فیلم روی پرده مدت هاست که به بحران مهم سینمای کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است هست؛ چه آن وقت که ستاره های دهه هشتادی وارد سی

چرا پرکار شده؟
او یکی از بازیگران ثابت فیلم های سفارشی است و قطع به یقین هر سال علاوه بر بازی در آثار سینمای مستقل، در فیلم های ارزشی و سفارشی همبازی می کند.

چرا تکراری شده؟
حمیدیان بعد از بازی در فیلم «چ» دیگر نتوانست از قالب نقش های شعاری و غلوآمیز و کاراکتر جوانان عصیانگر بیرون بیاید. او بازیگر پرکاری است و هنوز هم می تواند نقش های سخت و چالش انگیز را بازی کند ولی یکی از مباحثی که مانع ارتباط مخاطب با اوش ده همان شعاری بودن نقش های اخیرش است.

فیلم هایی که در آینده خواهیم دید: او امسال دو فیلم دیگر با نام های «سرو زیر آب» و «سال دوم دانشگاه من» (دومی به احتمال زیاد در جشنواره فیلم فجر به نمایش در می آید) آماده اکران دارد. البته فیلم توقیفی «کاناپه» کیانوش عیاری هم از فیلم های به نمایش در نیامده اوست که هنوز وظیفه این فیلم مشخص نشده است.

سرنوشت چند بازیگر معروف سینمای کشور عزیزمان ایران که چند سال پشت سر هم در همه فصل ها فیلم داشتند

الناز شاکردوست

بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

از معدود بازیگران سینمای کشور عزیزمان ایران است که به مدت سه سال پیاپی (از سال 86 تا 89) در اغلب فیلم های تجاری و تماشاگرپسند سینمای کشور عزیزمان ایران حضور پیدا کرده و در هر فصل از سال، حداقل دو فیلم بر پرده سینما داشته هست. شاکردوست در اغلب فیلم هایش نماد دختری قشنگ و ثروتمند بود و هیچ جاذبه دیگری جهت مخاطب نداشت. او تا مدت ها به عنوان ستاره فیلم های «چیک فلیک» اسمش سر زبان ها بود.شاکردوست بعد از فعالیت های پیاپی اش در سینمای تجاری، چند سال از بازیگری کناره گیری کرد و جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور عزیزمان ایران رفت. او بعد از بازگشتش به ایران، با نگاه تازه تری به بازیگری وارد شد و در فیلم های معناگرا به ایفای نقش پرداخت.

امین حیایی

یکی از ستاره های محبوب سینمای کشور عزیزمان ایران در دهه 80 است که به مدت یک دهه، هر سال با تعداد انبوهی فیلم بر پرده سینماها حضور داشت و از این حیث رکورددار بود. او یکی از بازیگران بفروش سینمای کشور عزیزمان ایران در دهه 80 بود. حیایی با این که بیشترین فیلم ها را در سال های 81 تا 89 به نسبت بازیگران دیگر در سینما داشت، ولی مخاطب از نقش ها و بازی های کمدی و طنازی های او هیچ وقت خسته نمی شد و جنس شوخی هایش برایش تکراری به نظر نمی رسید. اگر سریال «ساخت کشور عزیزمان ایران 2» را دیده باشید، متوجه خلاقیت و جنس متفاوت شوخی های او حتما شده است اید، بازی های او هنوز هم جهت مخاطب جذابیت دارد.

صابر ابر

بعد از «دایره زنگی» و «درباره الی…» به یکی از پرکارترین بازیگران جوان سینمای کشور عزیزمان ایران تبدیل شد و از سال 89 تا 93 فیلم معناگرا و روشنفکرانه ای نبود که ساخته شود و صابر ابر در آن حضور نداشته باشد. این اتفاق در آن مقطع، از این بازیگر صورت ای کاملا تکراری و یکنواخت ساخت. البته یکی از مسائلی که به این اتفاق دامن زده بود، نمایش هم وقت چند فیلم او در سال های متفاوت کاری اش بود که در یکی دو سال پشت سر هم اتفاق می افتاد. او که به علت حضور مکررش در سینما حسابی زیر ذره بین منتقدها قرار گرفته بود، جهت فاصله گرفتن از این فضا به فعالیت زیاد در تئاتر روی آورد و در سینما کم کارتر و گزیده کار شد.

مهناز افشار

مهناز افشار تا پیش از الناز شاکردوست، به عنوان بازیگر ثابت اغلب آثار سینمایی تجاری و بفروش حضور داشت. از سال 82 به بعد و با بازی در فیلم «کما»، به عنوان یکی از ستاره های زن فیلم های تماشاگرپسند نام گرفت. اوج سال های حضور مکرر او بر پرده سینما سال های 84 تا 88 هست. او بعد از بازی در فیلم های «قصه پریا» و «برف روی کاج ها» به بازی در فیلم های معناگرا و اجتماعی روی آورد و از مهناز افشار کلیشه ای فیلم های تجاری اش فاصله گرفت.

تکراری، تکراری، تکراری
بهنوش بختیاری، ویشکا آسایش، بهاره رهنما، سید جواد رضویان، پوریا پورسرخ، رضا شفیعی جم، علی صادقی، احمد پورمخبر دیگر بازیگرانی هستند که در مقاطع مختلف، از آنها به عنوان بازیگران تکراری یاد می شد که همزمان چند فیلم بر پرده سینماها داشتند.

واژه های کلیدی: ایران | ستاره | سینما | بازیگر | سینمای | بازیگری | سینمایی | بازیگران

بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

بازیگران تکراریِ سینمای کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs