آرتیشوی خاردار فرزند خاکسپاری فرهاد مدیری

آرتیشوی خاردار: فرزند خاکسپاری فرهاد مدیری مهران مدیری

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی عربستان از اوج گیری تنش ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن چه چیزی به دست می آورد؟ / رای الیوم

رای الیوم نوشت: صرفنظر از اینکه کشور عزیزمان ایران خواهان بازگشت روابط با ایالات متحده است یا خیر، بعضی دولتها تمام تلاش خود را می کنند تا تشنج و قطع روابط بین

عربستان از اوج گیری تنش ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن چه چیزی به دست می آورد؟ / رای الیوم

رای الیوم: عربستان از اوج گیری تنش ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن چه چیزی به دست می آورد؟

عبارات مهم : ایران

رای الیوم نوشت: صرفنظر از اینکه کشور عزیزمان ایران خواهان بازگشت روابط با ایالات متحده است یا خیر، بعضی دولتها تمام تلاش خود را می کنند تا تشنج و قطع روابط بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن باقی بماند؛ در مقدمه این دولتها، اسرائیل و عربستان سعودی هستند.

به گزارش گزینش ؛ این روزنامه عرب زبان آورده است: در این مقاله قصد نداریم به دلایلی بپردازیم که اسرائیل را به این سمت سوق می دهد، بلکه نشانه روشن کردن اسبابی است که ریاض را بر آن می دارد تا روابط آمریکا و کشور عزیزمان ایران را متشنج تر کند.

عربستان از اوج گیری تنش ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن چه چیزی به دست می آورد؟ / رای الیوم

برخی علت این مساله را اختلافات سیاسی می دانند و عده ای آن را به اختلافات مذهبی و طایفه ای ارتباط می دهند، ولی به نظر می رسد عامل اقتصادی مهمترین علت تشنج ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن و حتی عامل مهمی در پشت پرده موضع سعودیها در خصوص بحرانهای لیبی و عراق است.

پیش از آنکه عامل اقتصادی را به عنوان یکی از انگیزه های مهم عربستان جهت باقی ماندن روابط پر تنش کشور عزیزمان ایران و آمریکا مطرح کنیم، به پیامدها و نتیجه های این زیاد کردن تشنجها می پردازیم؛ در صورتی که این شرایط بین کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده ادامه داشته باشد، و به مراحل خطرناکی مانند احتمال وقوع جنگ منتهی شده است و واشنگتن موفق شود جامعه بین الملل و قدرتهای بزرگ را با خود همراه کند، تا تحریمهای شدیدتری را علیه کشور عزیزمان ایران اعمال کنند، صادرات نفت و گاز کشور عزیزمان ایران و سایر کالاهای آن به نقاط متفاوت دنیا متوقف می شود، حتی در صورتی که امکان صادرات وجود داشته باشد،در نتیجه تحریمها و ممانعت بانکهای جهانی از پرداخت مبالغ حاصل از معامله ها به ایران، سود حاصل از صادرات به این کشور نخواهد رسید و در نهایت کشور عزیزمان ایران نقش و سهم خود در بازار جهانی نفت را از دست می دهد.

رای الیوم نوشت: صرفنظر از اینکه کشور عزیزمان ایران خواهان بازگشت روابط با ایالات متحده است یا خیر، بعضی دولتها تمام تلاش خود را می کنند تا تشنج و قطع روابط بین

از سوی دیگر، تشنج ها و پدیدار شدن نشانه های اغاز جنگ، قیمتهای نفت را تا حد زیادی زیاد کردن می دهد؛ بویژه در صورتی که کشور عزیزمان ایران ترساندن خود در مورد بستن تنگه هرمز را عملی کند.

بنابراین، ریاض یکی از دولتهایی است که بیشترین سود از تشنج موجود بین کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده نصیبش می شود، از این رو، می کوشد تا این تشنج باقی بماند و حتی آرزو می کند این تشنج به جنگی منتهی شود تا به زعم سعودیها، کشور عزیزمان ایران نتواند از جای خود برخیزد.

افزایش قیمتهای نفت دستاوردهای زیادی جهت عربستانی دارد که بزرگترین صادر کننده نفت دنیا است و در حالتی که جنگی شروع شود، سعودیها می توانند با زیاد کردن صادرات نفت، جای خالی کشور عزیزمان ایران را نیز در بازارهای جهانی پر کنند. بویژه آنکه به دنبال تهاجم عربستان به یمن، سعودیها با بحران مالی بزرگی مواجه شده است اند و نیاز مبرمی به زیاد کردن قیمتهای نفت دارند.

عربستان از اوج گیری تنش ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن چه چیزی به دست می آورد؟ / رای الیوم

شکی نیست که دلایل دیگری نیز جهت تلاش سعودیها در جهت ادامه قطع روابط بین کشور عزیزمان ایران و ایالات متحده وجود دارد که در بین آنها، تلاش سعودیها جهت به دست گرفتن رهبری بلا منازع منطقه و دنیا اسلام هست، ولی عامل اقتصادی در رأس تمام این اسباب قرار می گیرد.

واژه های کلیدی: ایران | صادرات | واشنگتن | عربستان | عربستانی | ایالات متحده | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs